Czy mycie twarzy mydłem jest złe?

Czy mycie twarzy mydłem jest złe?

Mydło to połączenie metali alkalicznych, na przykład sodu lub potasu z kwasami tłuszczowymi. Takie połączenie daje nam środek powierzchniowo czynny (czyli myjący), który po połączeniu z wodą wnika w strukturę brudu i niweluje go. Mimo to najczęściej mydło ma pH w okolicach 10, a dla skóry naszej twarzy najczęściej potrzebne jest pH bliskie 5. Wydawałoby się, iż używanie mydła do mycia twarzy jest niezbyt korzystne, ale to przecież nasze mamy i babcie myły nim twarz, gdyż niegdyś nie było innych kosmetyków myjących do twarzy. 

W poszukiwaniu mydeł do mycia twarzy

mydła do twarzyMydło często kojarzy się nam z czymś co zdziera warstwy tłuszczowe w głębi skóry. Jednak w obecnych czasach coraz to częściej widzimy kosmetyki naturalne, a więc i mydła do twarzy zyskały nowe odsłony. Warto też wspomnieć, iż coraz częściej stosujemy w pielęgnacji kwasy, które to obniżają pH skóry, a więc można pomyśleć, iż mydło mogłoby nieco uregulować pH naszej cery. Nie jest to jednak pewne i ciężko potwierdzić to naukowo. Pamiętajmy też, iż mycie twarzy za pomocą mydła nie będzie dla każdej z nas. Warto jednak przetestować tą metodę i z własnych doświadczeń uznać czy ten produkt nam służy, czy też nie. Mimo to polecana jest bardziej osobom z cerą tłustą i zanieczyszczoną. Jakie mydło więc wybrać? Przede wszystkim musi mieć ono naturalny skład, bez silnych detergentów takich jak SLS i SLES oraz bez zbędnych substancji zapachowych i konserwujących. Dodatkowo im krótszy skład tym lepiej. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych firm, które oferują naprawdę krótkie i treściwe składy mydeł nie zagrażających naszej naturalnej warstwie ochronnej na twarzy. Istnieją również syndety, a więc kostki myjące nie zawierające mydła lub jego małą ilość, a swoje właściwości myjące zawdzięczają substancjom chemicznym. Dzięki niższemu pH mogą go używać również osoby z wrażliwą cerą. Korzystajmy z tego jak najrzadziej możemy, maksymalnie dwa razy w tygodniu i to na wieczór. Nie warto nadwyrężać naszej cery na mocniejsze mycie, ponieważ sama w sobie jest delikatna.

Jak widać mydło można stosować na twarz, jednak należy zwrócić uwagę na kilka czynników przed rozpoczęciem użytkowania tego produktu. Przede wszystkim patrzmy za naturalnym i krótkim składem, który nie będzie zawierał silnych detergentów. Nie korzystajmy też z niego codziennie, gdyż cera nie potrzebuje każdego dnia aż tak mocnego czyszczenia. Wystarczy ograniczyć się do paru razy w tygodniu, a wszystko powinno być w porządku. Warto zainteresować się tematem myca twarzy mydłem.

Close Menu