Kiedy w ścianach domu pojawia się wilgoć, od razu wiadomo, ze to nie przelewki. Zawilgocone ściany nie służą nie tylko konstrukcji domu. Są poważnym zagrożenie dla zdrowia, powodując rozwój chorobotwórczych grzybów. A zawilgocone powietrze wychładza pomieszczenie i może wspomagać rozwój chorób układu oddechowego. Dlatego też takie ściany należy jak najszybciej i jak najefektywniej osuszyć.
Jak przeprowadza się iniekcję krystaliczną?
Najlepszym sposobem na wilgoć w ścianach jest iniekcja krystaliczna. To szybka, ekologiczna i efektowana metoda, która w dodatku jest znacznie lepsza niż czasochłonne i kosztowne odkopywanie fundamentów. Po raz pierwszy taki sposób na po prostu osuszanie czym jest iniekcja krystaliczna przecież jest, zastosowano w 1987 roku w pałacu w Łowiczu. Sukces metody sprawił, że chętnie była używana w budynkach zabytkowych, budowanych z murowanej cegły, będących pod nadzorem konserwatora. Tam odkopywanie fundamentów byłoby niemożliwe, a nawet mogłoby skończyć się uszkodzeniem zabytku. Tak więc, dzięki polskiemu profesorowi, iniekcja krystaliczna stała się popularna na całym świecie. Z czasem metoda została udoskonalona i coraz częściej pojawiała się także przy osuszaniu ścian w domach jednorodzinnych. Dziś jest jednym z najchętniej wybieranych sposobów na walkę z wilgocią. A jak się ją przeprowadza? Najpierw należy oczyścić ścianę z wszystkich powłok malarskich oraz tynków które przesiąkły wilgocią. Następnie w równoległej względem poziomu posadzki linii wywierca się otwory, które będą potem służy do wlania specjalnego preparatu. Otwory musza być oddalane od siebie o około 12 centymetrów. Czasami, jeśli poziom wilgoci murów jest spory, dowierca się jeszcze jedną linią, 10 centymetrów nad pierwotnymi otworami. Potem do powstałych dziur wlewa się wodę. Jest to bardzo ważne – po pierwsze dlatego, ze należy je oczyścić, a po drugie dlatego, że preparaty, które potem znajdą się w otworach, najlepiej działają w kontakcie z woda właśnie. Na koniec wstrzykuje się w mury specjalną zaprawę krystalizującą, która utrzyma wilgoć z daleka od naszych ścian.
Choć osuszanie murów metodą iniekcji krystalicznej zdaje się proste, należy pamiętać, że musi być ono przeprowadzone fachowo. Potrzebny tu będzie nie tylko specjalistyczny sprzęt, ale także wiedza i doświadczenie. Nie tylko w kwestii przygotowania specjalnego preparatu, ale i odpowiedniego wywiercenia otworów i przygotowania ściany. W końcu najważniejsze jest, aby mury naszego domu pozostały suche raz na zawsze.