Jak założyć działalność gospodarczą w Niemczech?

Jak założyć działalność gospodarczą w Niemczech?

Od dziecka mieszkałam z rodzicami bardzo blisko granicy z Niemcami. Jak tylko skończyłam szkołę i postanowiłam rozpocząć pracę zawodową, to korzystając z otwartych granic zaczęłam szukać jej w Niemczech. Praca tam była dużo bardziej opłacalna i lżejsza, a na dojazdy wcale nie musiałam poświęcać tak dużo czasu. W końcu, po kilku latach pracy w ten sposób zaczęłam się zastanawiać nad otwarciem własnej działalności gospodarczej w tym kraju. Musiałam poszukać informacji na ten temat, żeby sprawdzić czy będzie to odpowiednia dla mnie opcja.

Udało mi się założyć działalność gospodarczą w Niemczech

działalność gospodarcza w niemczechPoszukiwanie odpowiednich informacji rozpoczęłam od internetu. Wpisałam w wyszukiwarkę frazę: działalność gospodarcza w niemczech, i zaczęłam przeglądać wyniki. Szybko udało mi się znaleźć ciekawą publikację na ten temat. Dowiedziałam się z niej, że najpierw powinnam się zorientować, czy w Niemczech nie jest konieczne posiadanie zezwolenia na działalność w danej branży. To, zrobiłam już wcześniej i wiedziałam, że tan punkt mnie nie dotyczy. Kolejnym krokiem było dla mnie zameldowanie się na terytorium Niemiec i wykupienie sobie ubezpieczenia zdrowotnego i od odpowiedzialności cywilnej. Teraz mogłam już na poważnie zacząć myśleć o założeniu swojej działalności gospodarczej w Niemczech. Przede wszystkim musiałam złożyć zawiadomienie o rozpoczęciu przeze mnie działalności w urzędzie do spraw gospodarczych tak zwanym gawerbeamt. Właściwym oddziałem tego urzędu jest urząd właściwy ze względu na miejsce siedzibę przedsiębiorstwa. W kolejnym etapie zakładania działalności gospodarczej w niemczech było uzyskanie przeze mnie numeru podatkowego. Kiedy urzędnicy potwierdzili wszystkie dokumenty, które złożyłam i przesłali mi decyzję o tym, że spełniam warunki założenia działalności gospodarczej w Niemczech od razu mogłam zacząć swoją pracę. Byłam bardzo zadowolona z założonej przeze mnie działalności i z tego, że sprawę udało się załatwić tak szybko i bardzo sprawnie.

Założenie działalności gospodarczej w Niemczech było dla mnie bardzo opłacalne. W porównaniu z krajowym systemem działalności, przedsiębiorcy w Niemczech mogą liczyć na wysokie ulgi w przypadku rozliczania działalności oraz na wysoką kwotę wolną od podatków. Poza tym założenie działalności gospodarczej w Niemczech jest bardzo proste. Jest to działanie dość mocno odformalizowane i nie wymagające załatwienia zbyt dużej ilości spraw w urzędach. Całą sprawę udało mi się załatwić w zaledwie kilka tygodni i nie musiałam ponosić zbyt dużych opłat wstępnych.