Jakie prawa mają pracownicy tymczasowi?

Polskie przedsiębiorstwa coraz chętniej decydują się na zatrudnienie pracowników tymczasowych. Nic dziwnego, w końcu niesie to za sobą wiele korzyści, m.in. możliwość sprawdzenia kompetencji pracownika przed zatrudnieniem go na stałe w firmie czy pozyskanie dodatkowych rąk do pracy w gorącym sezonie. Jestem kadrową w dużej fabryce ceramicznych płytek dachowych. Nasza fabryka pracuje nieustannie i mamy trzy zmiany na produkcji.

Pilnie potrzebni pracownicy sezonowi do fabryki

doświadczeni pracownicy tymczasowi bydgoszczW ostatnim miesiącu nasza fabryka dostaje ogromne zamówienia na ceramikę dachową, którą produkujemy. W nowym budownictwie bardzo popularne stały się eleganckie, przyjazne środowisku dachówki ceramiczne. Mamy zamówienia z Polski i z Europy. Żeby sprostać zamówieniom potrzebujemy więcej pracowników. Razem z zarządem fabryki stwierdziłam, że niezbędni w tej sytuacji są doświadczeni pracownicy tymczasowi bydgoszcz to miasto obok naszej fabryki, gdzie były dwie agencje pracy tymczasowej. Zwróciliśmy się do jednej z agencji o pomoc w zatrudnieniu dodatkowych pracowników na produkcję na określony czas. Dzięki pośrednictwu agencji udało się nam zatrudnić dodatkowo kilkudziesięciu pracowników na trzy zmiany do wypalania płytek ceramicznych. Agencja przejęła na siebie też czasochłonną obsługę kadrowo-płacową. Zrekrutowała dla nas najlepszych, wykwalifikowanych pracowników. Byłam z tego powodu bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Produkcja płytek ruszyła teraz pełną parą a nasi klienci byli zadowoleni, że będą mieć swoje zamówienia na czas. Pracowników tymczasowych można zatrudniać np. w odpowiedzi na sezonowe zwiększenie nakładu pracy czy realizację jednorazowych projektów tak jak w naszej fabryce. Podobno pracownicy coraz częściej wykazują zainteresowanie ofertami pracy tymczasowej, widząc w nich szansę na zdobycie cennego doświadczenia możliwość udziału w interesujących projektach oraz pracy w dynamicznym środowisku. Jeszcze do niedawna zatrudnienie tymczasowe było kojarzone z pracą niewymagającą specjalnych kwalifikacji. Dziś to dla wielu to profesjonalna praca.

Praca tymczasowa polega wykonywaniu na rzecz danego przedsiębiorcy przez okres nie dłuższy niż określony w przepisach pracy  czyli 18 miesięcy. Jest to zazwyczaj praca o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym. Moim zdaniem istotne jest to, że wynagrodzenie pracownika wypłacane jest przez agencję pracy tymczasowej. Ona w porozumieniu z pracodawcą  ustala stawkę wynagrodzenia. Dla naszej firmy było to bardzo wygodne i praktyczne.