Kiedy zgłosić się do ośrodka leczenia uzależnień?

Kiedy zgłosić się do ośrodka leczenia uzależnień?

Czasami sprawy wymykają się człowiekowi spod kontroli i przestaje hamować swoje zachowania. Wtedy także taka osoba przestaje być decyzyjna we własnych kwestiach, ponieważ to popędy zaczynają narzucać psychice pewne działania. Wtedy też dla niektórych może stać się jasne, że znajduje się w stanie uzależnienia. W takim przypadku należy szukać pomocy, a jedną z form oferowanych pomocy jest skorzystanie z pobytu w ośrodku leczenia uzależnień.

Ośrodki leczenia uzależnień i działalność

ośrodek leczenia uzależnienia od narkotykówOsoba, która popadła w dany nałóg czy uzależnienie totalnie nie panuje nad swoim zachowaniem. Mimo że rozum dyktuje, by zaprzestać samodestruktywnych zachowań, organizm lub umysł wymusza, by brnąć dalej w zachowania i czynności, które działają na niekorzyść danej osoby. Jest bardzo wiele rodzajów uzależnień: to może być uzależnienie od hazardu, seksu, narkotyków czy alkoholu. W zaawansowanych stadiach tych uzależnień osoba uzależniona nie kontroluje się, ani nie jest w pełni w stanie pomóc samemu sobie. Wtedy trzeba udać się do specjalisty. Jest wiele punków w Polsce, w których przyjmują osoby uzależnione. Mogą to być poradnie, profesjonalne ośrodki leczenia uzależnień, grupy wsparcia, a nawet niektóre oddziały szpitalne, gdy w grę wchodzą inne zaburzenia na tle psychologicznym. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zgłosić się do ośrodka leczenia uzależnień. Takie leczenie trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Ośrodek położony jest na uboczu, w cichej okolicy, z dala od wielkich miast. Takie środowisko pozwala osobie hospitalizowanej oderwać się od destruktywnych bodźców zewnętrznych. Na narastanie uzależnienia u danej osoby bowiem wpływ mają osoby z jego otoczenia. Na przykład w przypadku leczenia uzależnienia od narkotyków, nie bez znaczenia jest to że ośrodek leczenia uzależnienia od narkotyków leży z reguły na uboczy. Pacjent takiego ośrodka nie wychodzi stamtąd bez przepustki czy bez pozwolenia z góry. Reszta osób przebywających na leczeniu znajduje się na podobnym etapie życia i przechodzi podobne problemy, Taka grupa działając razem może inspirować się do wzajemnie do poczynienia zmian w życiu na lepsze. Warto podchodzić do problemu uzależnienia niczym do choroby – ponieważ jest to choroba. W ten sposób łatwiej będzie uzmysłowić sobie samemu, że ma się problem. Już samo przyznanie się do nałogu jest pierwszym krokiem na drodze do uzdrowienia, a na pewno jest najbardziej znaczące. 

Żeby uwolnić się od problemu uzależnienia, warto zgłosić się do ośrodka leczenia uzależnień. Problem uzależnienia od narkotyków lub od czegokolwiek innego nie przejdzie samoistnie. Potrzeba wsparcia specjalistów i przedsięwzięcia odpowiednich kroków. Im szybciej podejmie się terapię tym lepiej – byleby nie było za późno.