Popularne budownictwo szeregowe

Popularne budownictwo szeregowe

W budownictwie jednorodzinnym dominują trendy budowy domów wolnostojących jednorodzinnych. Ja chciałbym natomiast przedstawić alternatywne rozwiązanie przeznaczone dla rodzin, które pozwoli na znaczne obniżenie kosztów nie tylko budowy, ale także późniejszej eksploatacji domów. Może taki sposób przyniesie wiele korzyści i satysfakcji dla potencjalnych inwestorów.

Na czym polega budowa domów szeregowych?

domy szeregowe budowaPoza budynkami wolnostojącymi, które zapewniają komfortowe warunki do życia dla przeciętnej rodziny istnieją także budynki szeregowe. Są to również domy jednorodzinne, tylko wybudowane jeden obok drugiego, które dodatkowo dzielą się ze sobą niektórymi ścianami. Taki rodzaj zabudowy ma swoje zalety w stosunku do budynków wolnostojących. Przede wszystkim jeśli chodzi o domy szeregowe budowa ich jest tańsza. Jest to spowodowane podziałem kosztów budowy wspólnych ścian na dwoje inwestorów, co daje stosunkowo dość sporą kwotę i zaoszczędzoną w kieszeni gotówkę. Po drugie działka na której stoi taki dom nie musi być zbyt duża. Jest to odpowiednia alternatywa dla tych, którzy chcą posiadać własny dom, ale niekoniecznie chcą całe dnie spędzać w przeogromnym ogrodzie kosząc trawnik lub pielęgnując kwiatki. Dodatkowym atutem dla małej działki są jej koszty, które również będą stanowiły oszczędność w stosunku do działek pod budynki wolnostojące, będące ze względu na specyfikę dość rozległe. Takie działki jest też dużo łatwiej zdobyć w miastach, gdzie o miejsce pod budowę jest bardzo trudno, a wspólne zakupienie działki pod taką zabudowę jest już przyjęte jako zabudowa wielorodzinna i dużo łatwiej na nią uzyskać pozwolenie i warunki zabudowy. Ostatnią najważniejszą korzyścią są koszty ogrzewania, które przy takim usytuowaniu domów, że jeden przylega do drugiego są o wiele mniejsze. Ciepło nie ucieka w powietrze, tylko ogrzewa budynek obok i to z wzajemnością. Nawet nie spodziewacie się ile można zyskać na takiej symbiozie. Wiedzą o tym mieszkańcy takich domów i każdy z nich na pewno jest zadowolony z takiego stanu rzeczy.

Jak widzimy budownictwo szeregowe przedstawia sobą szereg zalet i mnóstwo korzyści finansowych. W wielu miastach na świecie ten typ zabudowy jest najczęstszy, zwłaszcza w miastach. Jest tutaj wprawdzie pewien dyskomfort posiadania sąsiada za ścianą, ale jeśli nie jesteśmy typem introwertyka, to myślę, że to niedogodność, którą łatwo będziemy znosili. Zwłaszcza, że zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na podróże poza domem z dala od sąsiadów zza ściany.