Teoria i praktyka na kursach pilotowania samolotu

Teoria i praktyka na kursach pilotowania samolotu

Jest wiele osób, które marzą o tym, aby w przyszłości wykonywać zawód pilota. Nawet jeśli mamy już zupełnie inny zawód, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby móc realizować swoje marzenia związane z lotnictwem. W Polsce znajduje się całkiem sporo szkół, akademii, które mają w swojej ofercie kursy pilotowania. Oczywiście na pierwszym miejscu jest wiedza – zawsze zaczyna się kurs najpierw od teorii.

Wiedza teoretyczna z zakresu pilotowania samolotu

profesjonalny kurs na pilota samolotu - cenaPoznanie wszystkich zasad, mechanizmów jest bardzo ważne – trzeba doskonale opanować teorię, by móc zabrać się za praktykę. Warto też wspomnieć o tym, jakie wymagania musi spełniać osoba starająca się o licencję pilota. Pierwszy samodzielny lot może odbyć tylko osoba, która ukończy 16 lat. Jeśli chodzi o licencję pilota turystycznego, to tutaj kandydat musi skończyć 17 lat. Dopiero w tym wieku może podchodzić do kursu pilotowania. Kolejną kwestią jest klasa zdrowia. Osoba ubiegająca się o licencję, musi wcześniej przejść przez orzeczenie lekarsko-lotnicze. Tu ważne jest to, by posiadać orzeczenie klasy 2. Wiele osób pyta również, jakie jest minimalne wykształcenie, by móc ubiegać się o licencję. Czy potrzebne są studia, matura? Okazuje się, że nie. Ubiegać się mogą wszystkie osoby, które skończyły szkołę gimnazjalną lub równorzędną. Kursy lotnicze podzielone są najczęściej na dwa etapy. Jak już wcześniej wspomniano, pierwszym etapem jest zawsze szkolenie teoretyczne. Wcale nie trzeba spotykać się z konkretną grupą na lekcjach. Przeciwnie – takie kursy są całkowicie indywidualne, co zdecydowanie pozwala oszczędzić czas uczestnika. Do kursów akademie dodają zazwyczaj książki, dzięki którym można utrwalić i usystematyzować wiedzę. Jeśli chodzi o profesjonalny kurs na pilota samolotu – cena uzależniona jest tu od konkretnej kategorii. Najczęściej wybierane są kursy pilotowania turystycznego, awionetkami i nie tylko. Większość szkół daje uczestnikom kursów możliwość nauki online, a więc przy pomocy platformy e-learningowej. Z pewnością jest to bardzo duże udogodnienie dla każdego, kto lubi uczyć się samodzielnie, w domowym zaciszu, a poza tym nie ma czasu na zjazdy kursantów.

W materiałach kursanci otrzymują zazwyczaj setki stron prezentacji multimedialnych, wiele materiałów pomocniczych, a co najważniejsze – bazę pytań egzaminacyjnych. Pytania te są bardzo podobne lub takie same jak te, które otrzymuje się na egzaminie wiedzy teoretycznej. Warto dobrze i ze zrozumieniem przyswoić cały materiał teoretyczny, bo to znacznie ułatwia późniejszą praktyczną naukę pilotowania.