Tkaniny z lnu – naturalne, bezpieczne, wytrzymałe

Tkaniny z lnu – naturalne, bezpieczne, wytrzymałe

Moda na wszystko co naturalne i ekologiczne jest odpowiedzią na całe dekady zalewania naszego rynku wszelkiego rodzaju sztucznością. Widząc jaki fatalny skutek na środowisko wywiera wszechobecny plastik, w naturalny sposób kierujemy się ku wszystkiemu co pochodzi od natury, co ekologiczne i zgodne z jej odwiecznymi prawami. Nie inaczej sprawa ma się w kwestii doboru materiałów na ubrania, obicia czy pościel.

Len w domu czyli tkaniny naturalne

tkaniny lniane

Tempo naszego życia skłania nas do wybiegania materiałów, które nie będą nam utrudniały życia czyli takich, które łatwo oczyścić, uprać, wysuszyć i najlepiej nie prasować. Jednak tkaniny o takich właściwościach często posiadają sztuczne domieszki co wpływa na komfort ich używania. Chyba najstarszym rodzajem naturalnego materiału jaki zna ludzkość są tkaniny lniane. Ich charakterystyczną cechą jest to, że są w stu procentach pochodzenia roślinnego. Lniane włókna pozyskuje się z łodyg rośliny o drobnych błękitnych kwiatkach, pochodzącej z Bliskiego Wschodu, dzisiaj występującej w Polsce jedynie jako roślina uprawna. Len ma sporo właściwości leczniczych ale przede wszystkim znany jest jako surowiec do produkcji tkanin o szczególnych cechach. Tkaniny lniane mają właściwości antyalergiczne i antybakteryjne co czyni z nich doskonały materiał na ubranka i pościel dla małych dzieci. Dawniej tkaniny produkowane z lnu były szorstkie i dość sztywne. Dzisiaj odpowiednia obróbka włókien sprawia, że są one miękkie i przyjemne w dotyku. Jest to główny powód, dla którego lniana pościel cieszy się dużym powodzeniem również wśród dorosłych. Łatwo się pierze i jest odporna na wysokie temperatury. Do tego jest przewiewna i nie powoduje uczuleń. Tkaniny lniane nadają się idealnie na obrusy, serwety i ściereczki kuchenne, które łatwo wchłaniają wilgoć, są odporne na zabrudzenia a pranie i prasowanie paradoksalnie zwiększa ich wytrzymałość. Len doskonale sprawdza się w tkaninach dekoracyjnych. Wykonane z niego materiały obiciowe, pokrowce na poduszki czy narzuty charakteryzują się duża wytrzymałością na przetarcie i są odporne na zabrudzenia. Ubrania uszyte z lnianych tkanin są miękkie, przewiewne, nie powodują otarć ani reakcji alergicznych.

Dzięki swoim właściwościom materiały lniane mają bardzo szerokie zastosowanie i cieszą się coraz większą popularnością. Produkty w nich wykonane nie należą do najtańszych jednak ich estetyka, wytrzymałość i odporność w pełni rekompensują wysoką cenę. Dodatkową zaleta jest świadomość, że kupując naturalne tkaniny przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego. 

Close Menu