W jakich miejscach możemy montować zbrojenie kompozytowe?

Materiały kompozytowe od wielu lat wypierają tradycyjne, stalowe elementy zbrojeniowe dla budownictwa. Jako że zbrojenie jest nieodłącznym elementem wielu konstrukcji, kompozytowe elementy, które przyjeżdżają na budowę w szpulach, mogą stanowić nieodłączny produkt, dzięki któremu możliwe jest wznoszenie budynków i konstrukcji stalowo-betonowych. W jakich miejscach fachowcy montują tego typu zbrojenia i dlaczego właśnie w tych miejscach jest ono tak bardzo popularne i wypiera stalowe pręty zbrojeniowe?

Elementy zbrojeniowe z kompozytu — gdzie są montowane?

solidne zbrojenie kompozytoweZbrojenie tego typu często możemy ujrzeć wtedy, gdy odwiedzimy budowy domów i innych obiektów. Solidne zbrojenie kompozytowe jest elementem konstrukcji i wzmocnienia takich miejsc jak klatki schodowe czy kominy. Wiele firm, które zajmują się także wykonywaniem infrastruktury, do której zaliczymy kanalizacje czy rurociągi, także coraz częściej decyduje się na wykorzystywanie kompozytowych elementów. Dzieje się tak dlatego, że kompozyt, używany do produkcji zbrojeń tego typu jest w stu procentach odporny na powstawanie korozji. Ma to kluczowe znaczenie właśnie dla takich miejsc jak wodociągi, kanalizacje czy rurociągi, wykonywane ze zbrojonych elementów betonowych. Dzięki używaniu innowacyjnych elementów kompozytowych kanalizacja i rurociąg może być położony raz na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, a działanie całej instalacji stanie się bezproblemowe. Inną branżą, która jest otwarta na używanie kompozytów do zbrojeń, jest przemysł energetyczny. Zbrojenia tego typu są stosowane na przykład do produkcji konstrukcji do turbin wiatrowych. Dzieje się tak dlatego, że kompozyty zmniejszają masę całej konstrukcji, co ma wpływ na bardziej efektywne wykorzystywanie energii wiatrowej. Zbrojenia z tworzyw sztucznych są również dużo wygodniejsze w transporcie. Ma to nie mały wpływ na ich popularność, gdyż podczas ich przewozu odpada największy problem, jaki ma miejsce podczas transportu prętów stalowych — zajmowanie zbyt dużo miejsca na samochodzie.

Aby przeciwdziałać pęknięciom betonu, również popularne jest decydowanie się na zastosowanie kompozytów zamiast stalowych zbrojeń. Jest to podyktowane przede wszystkim faktem, że zbrojenie z kompozytu ma podobną rozszerzalność termiczną do betonu. Dzięki temu w znacznym stopniu możliwe jest wyeliminowanie ryzyka powstawania pęknięć, które powodują duże szkody w każdej konstrukcji. Od tego momentu zmiany temperatury nie są już tak bardzo szkodliwe dla konstrukcji zbrojonych.