W świecie wielu trenerów personalnych

W świecie wielu trenerów personalnych

Żyjemy w czasach rozkwitu aktywności fizycznej, łatwego dostępu do wiedzy i pseudo-wiedzy oraz łatwego dostępu do uzyskania uprawnień pozwalających nam trenować innych ludzi. Powyższe aspekty są jednocześnie ryzykowne, ale i stwarzają one okazje w pozytywnym sensie. Z jednej strony musimy uważać na pseudo-trenerów personalnych, używających schematów w codziennej pracy, a z drugiej strony mamy w czym i w kim wybierać, szukając rozwiązań na drodze do naszego fizycznego samodoskonalenia.

Na jakiego trenera postawić?

szczecin trener personalnyKażdy, kto zaczyna swoją przygodę ze sportem powinien odpowiedzieć sobie na pytanie o cel, jaki przed sobą sobie stawia. Dopiero rozpoznanie celu swojej aktywności fizycznej, preferowany sport, który będzie środkiem do osiągnięcia tego celu, można przejść do analizy tego, jak powinien wyglądać plan treningowy pod konkretną osobę. W środowisku osób ćwiczących na siłowni bardzo często nie rozróżnia się podziału funkcjonalnego poszczególnych sposobów treningu. Dla przykładu trening typu split nie rozwija nas w sensie ogólnym, nie podnosi naszej ogólnej sprawności ruchowej, rozwija poszczególne partie mięśniowe, izolując je od mięśni głębokich, czy od mięśni antagonistycznych. Trening typu FBW, czyli z angielskiego Full Body Workout, skupia się na pracy wielostawowej, wpływającej na polepszenie ogólnej sprawności ćwiczącego, angażując jak największą liczbę mięśni. Jak widać na powyższym przykładzie, zarówno split jak i FBW skupiają się na dwóch różnych rodzajach podejścia do sportu. Jeżeli miastem Twojego zamieszkania jest Szczecin trener personalny, który Cię trenuje, musi wziąć pod uwagę powyższe. Można tymczasem spotkać trenerów personalnych, oferujących jeden rodzaj treningu dla dwóch różnych typów ludzi. Tego typu trenerzy personalni dysponują gotowymi rozpiskami i rozdają je swoim klientom. Każdy rodzaj polecanego treningu powinien również uwzględniać przeszłość kontuzji, ograniczenia motoryczne, ograniczenia mobilności. Bez tego, niemożliwe jest przygotowania profesjonalnego planu treningowego. Profesjonalny plan treningowy to taki rodzaj planu treningowego, który spełnia wszystkie wyżej wymienione dyrektywy.

Nie ma znaczenia, czy zaczynamy, czy też kontynuujemy jakąś przygodę ze sportem. Punktem wyjścia doboru planu treningowego jest dokładny wywiad z podopiecznym, jego obserwacja i ciągłe poprawianie planu pod kątem jego niedociągnięć. Istnieje taka maksyma w świecie sportu: jesteś tak silny, jak silna jest Twoja najsłabsza strona. Jest to również jeden z kierunków treningu personalnego, uwzględniającego potrzeby samodoskonalenia fizycznego w sensie holistycznym.

Close Menu