Wypoczynek na dwóch kółkach

Wypoczynek na dwóch kółkach

Amatorzy rowerowych wycieczek nie zawsze wiedzą, z jakiego sprzętu powinni korzystać. Standardowo wyróżniamy kilka rodzajów rowerów: miejskie, trekkingowe, górskie, szosowe, BMX. Różnią się one miedzy sobą wyglądem, parametrami, osprzętem, ramami, a także nadają się do jazdy po innych nawierzchniach. Jeśli chcemy postawić na wytrzymały jednoślad, który sprawdzi się w niemal każdym terenie, powinniśmy rozejrzeć się za rowerem MTB.

Rower do zadań specjalnych

rower romet mustangWyjątkowym rodzajem jednośladu jest MTB (ang. Mountain Terrain Bike), który z założenia nadaje się do pokonywania tras nieprzejezdnych dla zwykłych rowerów. Z pewnością każdy z nas niejednokrotnie spotkał się z wersją budżetową „górala”, jednak prawdziwy rower górski ma o wiele mocniejszą konstrukcję. Oczywiście, jeśli ktoś jeździ tylko rekreacyjnie, taka podstawowa wersja będzie dla niego wystarczająca. Klasycznym przykładem tego typu sprzętu jest rower Romet Mustang. Rasowy „góral” musi być wyposażony w wytrzymałą ramę o doskonałej geometrii. Wyróżnia się podtypy MTB ze względu na dostosowania do stylu jazdy. Allmountain mogą się pochwalić uniwersalną konstrukcją i bardzo dobrą amortyzacją, dzięki czemu nadają się do jazdy w maratonach, ale także na wyprawy górskie i kolarskie. Rowery FR służą wyłącznie do zjeżdżania, dlatego z reguły używają ich tylko profesjonalni zawodnicy. Posiadają niezawodne hamulce hydrauliczne i dużo ważą, co ma wpływ na ich cenę. Enduro łączy w sobie cechy poprzednich dwóch podtypów, ale są w porównaniu niewielkie i mają krótką ramę. Poleca się je do jazdy w górach, głównie do zjazdów. Produkuje się także specjalistyczne rowery driftowe, które służą do wykonywania tricków i ewolucji. Polecane dla początkujących sztywne rowery hardtail pozbawione są tylnej amortyzacji, a do tego okazują stosunkowo lekkie i tanie w eksploatacji, ponieważ mają mniej elementów wymagających serwisowania.

Decydując się na rower, musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, po jakiej nawierzchni będziemy jeździć i czy zamierzamy korzystać ze sprzętu zawodowo lub wyczynowo. Warto ustalić sobie najpierw budżet, tak aby wiedzieć, które modele i typy są w naszym zasięgu. Jeśli potrzebujemy jednośladu, który sprawdzi się zarówno na asfaltowej drodze, leśnej ścieżce i na górskim szlaku, musimy rozejrzeć się za rowerem górskim. Istnieje wiele podtypów „górali”, które różnią się osiągami i zastosowaniami. Zanim wybierzemy model dla siebie, powinniśmy rozeznać się w kategoriach i przeczytać opinie dostępne w internecie na temat interesujących nas rowerów.

Close Menu