Zalety szamba betonowego dwukomorowego

Zalety szamba betonowego dwukomorowego

Każdy inwestor, który planuje budowę szamba betonowego staje przed poważną decyzją wyboru odpowiedniego dla siebie zbiornika na ścieki. Rodzajów szamb betonowych jest kilka. Może zdecydować się na rozwiązanie montażu gotowego zbiornika lub szamba składającego się z łączonych elementów. Jednak jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest budowa szamba betonowego jednokomorowego lub dwukomorowego. Na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Czy warto budować betonowe szamba dwukomorowe?

szambo betonowe dwukomoroweBudowa szamba wiąże się jednak z wyższymi kosztami. Z drugiej strony daje większe możliwości jeżeli chodzi o projekt, ponieważ może być w zasadzie dowolny. Dodatkowo szambo betonowe dwukomorowe i jednokomorowe są bardzo wytrzymałe przez co mogą pełnić również funkcję podjazdu pod garaż samochodowy. Szambo betonowe dwukomorowe w przeciwieństwie do jednokomorowego posiada specjalną przegrodę nazywaną także przelewową. Do jej głównych zadań należy zatrzymywanie większych ścieków. W momencie wypełnienia się pierwszej komory następuje przelanie nadmiaru ścieków do drugiej. Przegroda najczęściej montowana jest w odległości 2/3 całej komory. Co więcej do każdej z komór można dostać się za pomocą osobnych zejść, które nazywane są kominami rewizyjnymi. Zgodnie z tym szambo betonowe jednokomorowe będzie posiadało jedynie jeden komin rewizyjny. Niewątpliwie dużą zaletą szamba betonowego dwukomorowego jest fakt, że w miejscu przedziału dwóch komór znajdują się specjalne bakterie, które umożliwiają przekształcenie, albo bardziej oczyszczenie, płynnych nieczystości z powrotem w wodę. Kulty bakterii tworzą razem z filtrami konstrukcję nazywaną drenażem. Dzięki takiemu rozwiązaniu woda otrzymana w wyniku filtracji może zostać bezpośrednio odprowadzona do gruntu. Warto jednak pamiętać o tym, że szambo betonowe dwukomorowe raczej nie sprawdzi się w przypadku gruntów podmokłych. Prawdopodobieństwo zasysania wody do komór drastycznie wówczas wzrasta, przez co zbiornik taki nie spełnia wówczas swojej podstawowej funkcji. 

Planując budowę zbiornika na ścieki należy pamiętać o paru ważnych kwestiach. Przede wszystkim wybór odpowiedniego zbiornika powinien być uzależniony od jego lokalizacji, a co za tym idzie również od terenu na jakim powstanie. Szambo betonowe dwukomorowe z pewnością sprawdzi się w przypadku terenów suchych. Co więcej takie rozwiązanie może znacząco ograniczyć koszty związane z wywozem nieczystości. Dodatkowo duża wytrzymałość sprawia, że powierzchnię na której powstaje można dodatkowo jeszcze zagospodarować.

Close Menu